Rapla, Järva,Tallinn MV 11.07.2020
RAPLA-JÄRVA-TALLINN MV
11.07.2020 VARBOLA (T.Tatter)
M14  M16  M18  M21A  M21B  M35  M40  M45  M50  M60  M70 
N14  N16  N18  N21A  N21B  N40  N50  N60  N70 

M14
5099m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Markus Kaljur             Harju           00:40.32  00:40.32   
   2. Jakob Koppel              Tartu Katoliku  00:44.31     +3:58   
   3. Kardo Kutti               Harju           00:50.35    +10:03   
   4. Raiko Alliksaar           Ambla SK        00:53.19    +12:47   
   5. Kerto Kaasiku             Ambla SK        00:57.21    +16:48   
   6. Robin Olli                LSF PT          01:04.37    +24:04   
   7. Maarius Kotsulim          JOKA            01:05.51    +25:18   
   8. Kaspar Mathias Korrol     Mercury         01:11.29    +30:57   
   9. Kennet Keerberg           Ambla SK        01:20.31    +39:59   
  10. Jegor Zurjari                             03:09.38   +149:05   
      Konstantin Razdolski      SRD             MP                   
      Mattias Meimre            Tallinna Kurist MP                   
      Johann Markus Lätt        SK100           MP                   
M16
5099m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Renno Merenäkk            Tartu Katoliku  00:45.47  00:45.47   
   2. Kurmet Kutti              Harju           01:09.17    +23:29   
   3. Laurits Rütman            JOKA            01:11.59    +26:11   
   4. Henri Perillus            JOKA            01:17.53    +32:05   
M18
7599m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Jaan Viirmann             Põrgupõhja      01:06.32  01:06.32   
   2. Vjatseslav Safonov        SRD             01:06.48     +0:16   
   3. Ragnar Kranberg           Mercury         01:10.38     +4:06   
M21A
9900m 20KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Timmo Tammemäe            SK100           01:03.23  01:03.23   
   2. Oliver Kütt               Ilves           01:13.55    +10:31   
   3. Oliver Immato                             01:19.49    +16:25   
   4. Raido Laidla                              01:21.55    +18:32   
   5. Jonatan Karjus            Võru            01:29.23    +25:59   
   6. Sander Kuusk                              01:33.42    +30:18   
   7. Raiko Marrandi            JOKA            01:37.34    +34:10   
   8. Artur Soo                 JOKA            01:51.29    +48:05   
   9. Sander Nahkor             TAOK            01:53.49    +50:25   
  10. Jaan Viru                 Orvand          02:00.00    +56:36   
  11. Martin Liidlein           JOKA            02:11.40    +68:16   
  12. Martin Tampuu             JOKA            02:41.38    +98:14   
      Marek Karm                SK100           MP                   
      Joosep Ainjärv            JOKA            MP                   
      Teet Beljaev              JOKA            MP                   
      Priit Paabo                               DNS                  
M21B
6599m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Tanel Saue                Mercury         01:34.05  01:34.05   
   2. Märt Maripuu              HOK             01:37.15     +3:09   
M35
9900m 20KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Anti Sulavee              SK100           01:13.30  01:13.30   
   2. Tiit Poopuu               JOKA            01:23.53    +10:23   
   3. Mati Mägi                 HOK             01:23.57    +10:27   
   4. Kaarel Kallas             JOKA            01:26.22    +12:52   
   5. Lauri Beilmann            Tammed          01:31.32    +18:02   
   6. Margus Marrandi           JOKA            01:33.55    +20:25   
   7. Taivo Timmusk             HOK             01:41.00    +27:30   
      Martin Kaup               LSF PT          MP                   
      Leonid Malikov            CoxArt          MP                   
M40
7599m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Marek Nõmm                Tammed          00:50.42  00:50.42   
   2. Risto Randma              Põrgupõhja      01:00.48    +10:06   
   3. Sven Ringvee              VaP             01:00.55    +10:12   
   4. Raio Piiroja                              01:02.43    +12:00   
   5. Madis Meimre                              01:19.38    +28:55   
   6. Marko Süld                                01:23.15    +32:33   
   7. Jaanus Jõgis              Saku Õlletehase 01:24.19    +33:37   
   8. Alar Alajaan                              02:08.30    +77:47   
      Tarmo Kuub                LSF PT          DNS                  
M45
7599m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Andre Nõmm                Tammed          00:53.12  00:53.12   
   2. Mati Korrol               Mercury         00:53.46     +0:34   
   3. Indrek Lillsoo            Põrgupõhja      00:57.24     +4:12   
   4. Meelis Merenäkk           Rae             01:00.06     +6:54   
   5. Kaupo Järve               LSF PT          01:02.12     +9:00   
   6. Tarmo Klaar               Mercury         01:02.18     +9:06   
   7. Mairolt Kakko             TON             01:04.51    +11:39   
   8. Danilo Piht               Mercury         01:10.02    +16:50   
   9. Heiki Savitsch                            01:12.14    +19:02   
  10. Lauri Olli                LSF PT          01:13.06    +19:54   
  11. Kaimo Käärmann-Liive      Saue Tammed     01:29.31    +36:19   
  12. Rünno Sulg                LSF PT          01:53.19    +60:07   
  13. Aleksandr Hlebnikov       SRD             02:12.07    +78:55   
      Vladislav Pahhomenkov     SRD             MP                   
      Silvar Savolainen         TON,korp! Leola DNS                  
M50
6599m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Kaido Nurja               Nõmme           00:51.19  00:51.19   
   2. Rain Lillsoo              Põrgupõhja      00:52.22     +1:02   
   3. Mart Koppel               Tartu Katoliku  00:52.28     +1:09   
   4. Veiko Hintsov             Põrgupõhja      00:57.56     +6:36   
   5. Sixten Sild               Võru            01:01.36    +10:16   
   6. Meelis Mälberg            Peko            01:03.31    +12:11   
   7. Tarmo Tarlap              Porter Racing   01:04.27    +13:08   
   8. Antti Roose               Kobras          01:05.30    +14:10   
   9. Rain Vellerind                            01:10.37    +19:17   
  10. Jüri Kõiv                 Orvand          01:16.33    +25:13   
  11. Sergei Shved              SRD             01:19.30    +28:10   
  12. Andrus Sipsaka            Harju OK        01:19.46    +28:27   
  13. Lauri Leppik              TAOK            01:22.13    +30:53   
  14. Allan Anniste             JOKA            01:57.40    +66:20   
      Inno Ling                 Lehola          DNF                  
      Rein Zaitsev              Peko            MP                   
      Andrei Nikitin            SRD             MP                   
      Ain Kartau                Orvand          DNS                  
      Priit Överus              Mercury         DNS                  
      Toomas Talumaa            HOK             DNS                  
M60
6599m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Andres Talver             Mercury         00:57.15  00:57.15   
   2. Jaanus Reha               Koop            01:02.57     +5:41   
   3. Mati Preitof              Harju           01:04.57     +7:42   
   4. Mihkel Nahkur             Jõhvikas        01:06.51     +9:36   
   5. Urmas Tammemäe            Orvand          01:07.57    +10:41   
   6. Maido Kaljur              Harju           01:10.47    +13:31   
   7. Raul Laas                 JOKA            01:13.03    +15:47   
   8. Heini Tammik              Kape            01:16.43    +19:27   
   9. Paul Aug                  Orvand          01:17.54    +20:38   
  10. Kalju Toomas              JOKA            01:18.45    +21:29   
  11. Matti Betlem              JOKA            01:20.06    +22:51   
  12. Kalmer Keevend            JOKA            01:24.51    +27:36   
  13. Urmas Lips                ,TTÜ            01:26.10    +28:54   
  14. Tiit Olju                 Orvand          01:26.50    +29:34   
  15. Jüri Rokko                Jõhvikas        01:42.37    +45:22   
  16. Aimur Raudsepp            JOKA            01:53.26    +56:11   
  17. Igor Zurjari                              02:07.54    +70:38   
      Kalev Kukk                TAOK            DNS                  
M70
4799m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Arvo Kivikas              Ilves           00:51.55  00:51.55   
   2. Mihkel Mälter             Harju OK        00:58.49     +6:53   
   3. Kalle Nelk                Tammed          01:01.30     +9:34   
   4. Peep Koppel               Koop            01:01.51     +9:55   
   5. Mati Poom                 TON             01:07.40    +15:44   
   6. Rafael Gordon             Võru            01:12.05    +20:09   
   7. Rein Küttim               0rion           01:18.19    +26:23   
   8. Juhan Bachmann            Jõhvikas        01:25.03    +33:07   
      Kai Saksman               TON             DNS                  
N14
3700m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Herta Kesküla             HOK/Hiiumaa SK  00:56.37  00:56.37   
   2. Helisa Tartu              HOK/Hiiumaa SK  01:00.52     +4:15   
   3. Roosi Rütman              JOKA            01:05.00     +8:22   
   4. Laura-Liis Kaljur         Harju           01:08.53    +12:16   
   5. Helena Raava              JOKA            01:09.09    +12:31   
   6. Anna-Liisa Leiten         Ambla SK        01:10.58    +14:20   
   7. Sofia Pahhomenkova        SRD             01:11.02    +14:24   
   8. Marta Maripuu             HOK/Hiiumaa SK  01:15.51    +19:13   
   9. Liisa Laura Viru          TON             01:18.01    +21:23   
  10. Liis-Marie Kaljur         Harju           01:21.17    +24:39   
  11. Kätlin Mast               HOK/Hiiumaa SK  01:22.40    +26:02   
  12. Viola Nikitina            SRD             02:03.56    +67:18   
  13. Airi Liis Jakutovits      SRD             02:11.58    +75:20   
      Harriet Koppel            Tartu Katoliku  MP                   
      Janely Vilbu              Ambla SK        MP                   
      Alisa Melnitsuk           SRD             MP                   
      Iiris Alliksaar           Ambla SK        DNS                  
      Anett Liisa Parts         Ambla SK        DNS                  
N16
3700m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
      Maria Eller               HOK/Hiiumaa SK  DNS                  
N18
4799m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Eliise Kesküla            HOK             00:43.04  00:43.04   
   2. Brita Ploompuu            Põrgupõhja      01:09.01    +25:56   
   3. Karmen Eveli Kauge        Põrgupõhja      01:13.11    +30:06   
N21A
6900m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Maret Vaher               Kobras          01:09.25  01:09.25   
   2. Mariann Sulg              Orvand          01:13.05     +3:40   
   3. Anastasija Pahhomenkova   SRD             01:28.50    +19:25   
   4. Kertu Savitsch            TON             01:32.50    +23:25   
      Aade Düüna                Orvand          DNS                  
N21B
4799m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Mari-Liis Kaljur          Harju           00:50.48  00:50.48   
   2. Kadri Kadakas             Mercury         00:54.42     +3:54   
   3. Ade Timmusk               HOK             00:58.15     +7:27   
   4. Tais Vakrõõm              SRD             01:02.51    +12:03   
N40
4799m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Ingrid Piht               Mercury         00:59.16  00:59.16   
   2. Anneli Nõmm                               01:01.25     +2:08   
   3. Triina-Britt Preden       TON             01:20.21    +21:04   
   4. Inga Lips                 ,TTÜ            01:27.08    +27:51   
      Liina Sumberg             LSF PT          DNS                  
N50
3799m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Airi Alnek                Võru            00:51.47  00:51.47   
   2. Lea Leppik                TAOK            00:52.36     +0:49   
   3. Maari Idnurm              TON             00:54.02     +2:15   
   4. Maris Roosipuu            TON             00:55.16     +3:29   
   5. Meeli Kerem               TON             00:56.12     +4:25   
   6. Anneli Aas                TON             00:58.04     +6:17   
   7. Rita Ojala                JOKA            00:58.20     +6:33   
   8. Inger Jalakas             Harju           00:59.30     +7:43   
   9. Merike Paapson            TON             01:00.10     +8:23   
  10. Esta Tamm                                 01:04.07    +12:20   
  11. Marje Viirmann            Harju           01:05.16    +13:29   
  12. Ella Shved                SRD             01:05.29    +13:42   
  13. Kai Niinepuu              Jõhvikas        01:05.51    +14:04   
  14. Aari Talver               Mercury         01:07.49    +16:02   
  15. Elina Lasseron            JOKA            01:07.58    +16:11   
  16. Helve Kansi               Lehola          01:13.31    +21:44   
  17. Ester Marjapuu            JOKA            01:21.19    +29:32   
  18. Anneli Vellerind                          01:38.55    +47:08   
      Riika Ploompuu            Põrgupõhja      DNS                  
      Margit Düüna              Orvand          DNS                  
N60
3799m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Siiri Poopuu              JOKA            00:48.03  00:48.03   
   2. Ene Sulg                  Orvand          00:51.07     +3:04   
   3. Tiina Talisoo             Harju OK        00:52.00     +3:57   
   4. Eha Tolm                  Orvand          00:53.41     +5:38   
   5. Gea Rennel                Harju           01:00.04    +12:01   
   6. Mare Leis                 Ilves           01:14.01    +25:58   
   7. Anu Pallon                JOKA            01:17.08    +29:05   
   8. Ilme Roosi                Orvand          01:19.38    +31:35   
   9. Merike Mändsoo            TON             01:21.33    +33:30   
  10. Ülle Raudsepp             Jõhvikas        01:22.24    +34:21   
      Marika Kirsspuu           TAOK            MP                   
      Niina Karnit              SRD             DNS                  
N70
2799m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Tulemus   Kaotus       
   1. Ene Ehrenpreis            Rakv            00:56.09  00:56.09   
   2. Ilse Uus                  TON             01:18.33    +22:24   
      Anu Saue                  HOK             MP                   
OK TON
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2019 www.tak-soft.com 11.07.2020 21:30:45